Historie kolotočů a všeho kolem

Historie atrakcí je velmi pestrá a ve světě uznávaná. V Evropě jsou běžně k vidění muzea LTZ, která u nás stále chybí, přesto i v ČR jsou atrakce, které stojí za zmínku. Kolotoče a jiná pouťová lákadla se dnes již nepřeváží z místa na místo koňskou silou a atrakce nejezdí na „lidský“ pohon, která byla nejčastěji schována pod podlahou atrakce.


Asi nejznámější a dochovaný kolotoč nalezneme na pražské Letné. Jde o nejstarší dochovaný kolotoč v Evropě, který nechal Josef Nebeský postavit již před více než sto lety. Historie letenského kolotoče je poměrně dobře zdokumentována díky tomu, že se do dnešních dnů zachoval nejen původní plán, ale i veškerý spisový materiál městského stavebního úřadu z let 1892 - 1894. Kolotoč nejprve stál v letech 1892 - 1894 na Královských Vinohradech, nedaleko dnes již neexistující zájezdní hospody „Na Kravíně“. Jelikož se jednalo o provizorium postavené ze dřeva, nepodléhala na Vinohradech tato stavba vydání stavebního povolení. Lze však předpokládat, že zde byla postavena pro letní sezónu roku 1892, což je tedy datum jejího vzniku. Figury na kolotoč vytvořil mistr tesař Matěj Bílek.

*Více informací o této atrakci naleznete na webu https://www.ntm.cz/info/letensky-kolotoc

 

V kategorii HISTORIE Vám budeme přinášet zajímavé články a fotografie z atrakcí v Česku i ve světě.


Následující galerie Vám přináší pohled do historie a věřím, že i na Vás dýchne atmosféra a kouzla ručně tesaných atrakcí.

*V menu máte možnost si ještě přešíst rubriku Retro a Víděňské kolo.

Fotogalerie


www.poutove-atrakce.webnode.cz